Горно Изворово

/ забележителности и места за настаняване /
Дестинация
Забележителности и места за настаняване в и около Горно Изворово
принтирай

Забележителности в и около Горно Изворово | BgVakancia.com

1 от 4 снимки
Казанлък - 14.2 км., 18 минути с кола
Казанлък е център на Розовата долина и изключително привлекателна туристическа дестинация. В града се намират най-голямата и най-добре запазена в страната Тракийска гробница, включена в списъка на ЮНЕСКО и Музеят на розата. Наблизо са разположени античният град Севтополис и Долината на тракийските царе. Препоръчително е посещението на града да се извърши по време на "Празника на розата" (първия уикенд на юни месец), тъй като тогава Казанлък цъфти. Има множество празненства и събития в този период, в които могат да се включат туристите. Тракийските гробници също са притегателна сила за посетителите на Казанлък. Посредством тях, те могат да се докоснат до духа на миналото, до тракийската култура. Други забележителности в града са Къщата на Ненко Балкански, Къщата на Чудомир и много други.
1 от 4 снимки
Казанлъшка тракийска гробница - Казанлък - 14 км., 18 минути с кола
Казанлъшката тракийска гробница е открита случайно през 1944 г. Според археолозите датира от 310 - 290 г.пр.Хр. Казанлъшката гробница е единствената досега открита куполна гробница от елинистическата епоха, която е украсена така богато с декоративна и фигурална живопис. Състои се от три помещения - предверие, коридор и тухлена гробна камера. Освен битови сцени се показват важни елементи от архитектурната украса на йонийския храм, стенописите представляват важен материал за изучаване живота и бита на заможните тракийци и техните слуги.
1 от 4 снимки
Художествената галерия - Казанлък - 13.8 км., 18 минути с кола
Музеят на старинните изкуства е учреден през 1901 година. Първата експозиция е дело на местния самоук художник Иван Енчев. В Художествената галерия могат да бъдат разгледани четири експозиционни зали. Отделно галерията разполага със зали, които се ползват за временни и гостуващи на града изложби. Голям интерес представлява експозицията с икони, датиращи от 17 до 19 век. Фондът на галерията е голям, с над 4500 творби. Художествената галерия разполага с още две експозиции, разположени в къщите – музей на известните художници професор Ненко Балкански и академик Дечко Узунов.
1 от 5 снимки
Музей на розата - Казанлък - 11.9 км., 14 минути с кола
Той се помещава в старата лаборатория на Института по розата. В уникалния музей – с помощта на фотоси и автентични предмети, е показано развитието на розопроизводството от пренасянето на маслодайната роза в България – преди повече от 300 години, до съвременността. В него се съхраняват над 15 хиляди експоната от всички райони, където се е отглеждала роза. Изключително впечатляващ е внушителният 800-литров меден казан от село Розово.
1 от 3 снимки
Бузлуджа - Шипка - 28.8 км., 40 минути с кола
Паметникът е издигнат на връх Хаджи Димитър в Стара планина. На него се е състояла битка между четата на Хаджи Димитър и турските войски. Бузлуджа е открит на 23 август 1981 г. Състои се от куполна зала и 70-метров пилон. На върха на пилона са монтирани 2 петолъчки с височина 12 метра. Всяка година през първата неделя на месец август БСП организира край паметника политически събор, на който присъстват нейни симпатизанти.
1 от 3 снимки
Могила Голяма Косматка - Шипка - 14.8 км., 19 минути с кола
Голямата Косматка е една от сравнително новооткритите и най-посещавани могили в област Стара Загора. Името й идва от местността, в коята се намира, а именно обраслата с огромни дъбови дървета повърхност. Твърди се, че в могилата се помещават едни от най-богатите тракийски гробове. Храмът, който се е намирал вътре, по-късно се превърнал в мавзолей на тракийския владетел. Могилата е изградена от отлично обработени големи каменни блокове, споени с оловни железни скоби. Диаметърът и е около 90 метра, а височината – 20 метра. Голямата Косматка е една от най-големите могили не само у нас, но и на целия Балкански полуостров.
1 от 6 снимки
Природен парк "Българка" - Трявна - 73.9 км., 99 минути с кола
Природният парк Българка е най-младият природен парк, като включва и връх "Българка". Целият парк има площ около 22 000 ха, което наистина е впечатляваща големина. В района попадат защитените със закон местности - Столища, Студен кладенец, Соколски манастир и Мъхченица - Йововци. Има голям брой забележителности, по-известните сред туристите са - Викана скала, Мъхнати скали и други. Фауната и флората са изключително разнообразни. На територията на природен парк Българка има изградени и обозначени с поддържани насочващи табели множество екопътеки и маршрути.
1 от 3 снимки
Мегалитът - Бузовград - 18.9 км., 25 минути с кола
Мегалитът представлява древно астрономическо култово съоръжение, използвано от древните жреци за наблюдение на слънцето по време на лятното слънцестоене. Неслучайно през деня на 21-ви юни, от няколко години насам - съществува традиция много хора да се събират пред Слънчевата врата на Мегалита над с. Бузовград, за да дочакат вписването на слънчевия диск в специално оформения от траките скален отвор. Археологически проучвания са установили, че древното каменно съоръжение е построено в периода 1800 – 1600 г.пр.н.е. и е използвано за астрономически наблюдения и поддържане на календар.
1 от 3 снимки
Храм-паметник "Рождество Христово" - Шипка - 17.9 км., 24 минути с кола
През 1902 година храм-паметник “Рождество Христово” е завършен напълно. Архитектурното решение изцяло е повлияно от стила на руските църкви от 17 век. Светата обител има пет позлатени купола, които не могат да бъдат незабелязани дори и сред гъстотата на гората, сред която са разположени. За някои храм-паметникът "Рождество Христово" е символ на братската любов между българи и руснаци по време на войната. Звънът на неговите 17 камбани действа като притегателна сила за туристите. Първте дарения за храма от хиляди рубли, икони, ризница биват направени от царя-Освободител – Александър II.
1 от 4 снимки
Етнографски музей "Етъра" - Габрово - 47.9 км., 61 минути с кола
Етнографски музей "Етъра" отваря вратите си за посетители на 7.09.1964 година. Негов създател е Лазар Донков. Етнографски музей "Етъра" представя архитектурното и битово минало на Габрово и Габровския край от епохата на възраждането, събрани в 50-те обекта, представляващи къщи със занаятчийски работилници и техните съоръжения за вода. Забележително е наличието на 16-те образци на балканската архитектура, намиращи се в музея. Посещавайки Етъра туристите имат възможността да станат свидетели на единствената колекция в България на народна техника за вода. Всички обекти са разположени на 7 хектара земя и оттам минава малка рекичка, над която е построен мост, така че спокойно да се преминава от едната страна на другата.
1 от 4 снимки
Улицата на занаятите - Трявна - 66.6 км., 87 минути с кола
Улицата на занаятите се намира в старинната част на Трявна. До нея се стига лесно пеша. Ако сте стигнали до Часовниковата кула, улицата на занаятите е на една крачка. Минавате по Кивгиреният мост, известен още като Гърбавият мост, който свързва двете части на града и сте там. На улицата на занаятите се намират и някои други забележителности на град Трявна, като Славейковата и Даскаловата къща.
1 от 3 снимки
Къща-музей Славейкови - Трявна - 66.9 км., 88 минути с кола
Тази къща е построена през 19 век и е била жилище на Петко Славейков и жена му, която е била тревненка. Петко Славейков е бил учител в Трявна, задомява се тук и тук са родени децата му. Тази къща става родното място на великият модернист Пенчо Славейков. Къщата е с типична възрожденска архитектура. Състои се от два етажа, първият, от които направен от камък, а вторият от дърво, боядисани в бяло и отрупани с цветя мушкато. В наши дни в нея са изложени предмети и вещи от бита на семейство Славейкови. Запазена и до днес е масата, на която са пишели и учели децата, ниската софра, където са се хранели, както и съдовете, в които са готвели, огнището, станът, на който са се тъчали черги, дрехи и др. Запазени са и много документи, свързани с творчеството на двамата писатели.
1 от 3 снимки
Галерия "Димитър Казаков" - Трявна - 66.8 км., 88 минути с кола
Галерията е открита още през 1985 година в реставрираното Славейково училище. Характерна за картините на Димитър Казаков-Нерон е необичайната перспектива. Усещането, че образите летят в едно друго пространство, където земното притегляне е непознато и в същото време всичко е познато, близко, някога си го чувал, вкусвал, усещал, сънувал. Художникът се вдъхновява от бита, фолклора и старинните български икони.
1 от 4 снимки
Даскаловата къща - Трявна - 67.2 км., 88 минути с кола
Къщата е голяма и е на два етажа. На долния етаж са разположени няколко експозиции, а в горната част са стаите с прочутите тавани-слънца. Те представляват слънца, които са запазили красотата и яркостта си през всичките тези години. Създадени са заради един облог между известен майстор дърворезбар и неговият чирак. Състезавали се кой ще направи по-красив таван. Двете слънца са майсторски изработени, едното е с прекрасни лъчи, а другото е украсено с малки маргаритки по края. Зад къщата също има дворче със стар кладенец.
1 от 3 снимки
Часовниковата кула - Трявна - 67.3 км., 88 минути с кола
Часовниковата кула е построена от местното население и през годините неколкократно се е променяла средната и част, но тя винаги е била символ и гордост на града. Долната й, най-висока част е масивна, направена от камъни. Следва по-малка осмоъгълна част, там се намират часовникът и механизмът, от които всяка вечер след 10 часа се чува песента на "Неразделни“. В най-горната част на кулата се намира камбана, която е там още от построяването й. Вечер кулата се осветява. Има светлини в средата на каменната основа. Часовникът също свети, за да се вижда отдалеч и и дори върха на кулата е осветен.
1 от 4 снимки
Музей на Африканското и Азиатското изкуство - Трявна - 67.4 км., 88 минути с кола
Музеят на азиатското и африканското изкуство се намира в централната част на града. В него са изложени експонати от различни векове, които демонстрират голямо разнообразие от култури и религии. Най-старите съхранявани вещи са от 2 век, а най-новите от 20 век. Правени са опити да бъдат съпоставени елементи от българския бит и култура с тези на Индия, Непал, Тибет, Китай и Африка.
1 от 3 снимки
Трявна - 67.3 км., 88 минути с кола
Селището е известно с архитектурно-възрожденския си комплекс, притегателно място за много туристи от страната и чужбина. В Трявна се намира Специализираният музей за резбарско и зографско изкуство, една от забележителности от Стоте национални туристически обекта на Българския туристически съюз. В Трявна интересни за посещение са: Галерия "Казаков", Къща-музей Славейкови, Улицата на занаятите, Музеят за азиатско и африканско изкуство и други. В околността се намира и природен парк "Българка".
1 от 4 снимки
Старозагорски минерални бани - Стара Загора - 51.3 км., 52 минути с кола
Съществуването на минерални извори предопределя древната история на селището. А днес те се ценят като едно от най-важните богатства на региона. Първите заселници на старозагорските земи са били привлечени както от топлата вода, така и от находищата на мед. Лечебните свойства на минералната вода са много. Тя лекува заболявания на опорно-двигателната система, периферната нервна система, двигателната система и др. Има чудесни условия за пешеходен туризъм както и вело туризъм в околните села.
1 от 3 снимки
Язовир Копринка - Копринка - 40.8 км., 46 минути с кола
Разположен по поречието на река Тунджа, между Стара планина и Средна гора, дължината му достига над 7 км, ширината – заедно с множеството ръкави и тихи заливи - около 1,2 км. Дългата язовирна стена, тип – каменно-зидана, земнонасипна дига, позволява свободното преминаване от северния към южния бряг на съоръжението и разкрива прекрасна панорамна гледка към водното огледало в подножието на планината. Съзерцание на красиви гледки по изгрев и залез, практикуване на разнообразни водни спортове или наблюдението на различни видове прелетни птици, са друга част от възможните предложения на язовир Копринка.
1 от 4 снимки
Боженци - 66.3 км., 88 минути с кола
Селото–резерват предлага на туристите да разгледат две музейни къщи от 18 и първата половина на 19 век с оригинални предмети от този период. Някои от най-известите музейни обекти са менгемe за восък с оригинален механизъм от началото на 19 век, ножарска работилница, килийно училище, зала, в която се редуват изложби според сезона и календарните празници – сурвакници, мартеници, великденска обредност, картини, фотоси и други. За произхода на Боженци съществува една много известна легенда, свързана с болярката Божана. След падането на България под турско робство, тя нямала друг избор освен да бяга със своите деца и да търси спасение и убежище на някое закътано място в Балкана, далеч от турските войски. Край едни шумящи потоци, дълбоко в прегръдката на Стара планина, Божана спира и решава, че отсега нататък тук ще бъде нейният дом. Оттогава селото започва да носи нейното име и да се нарича Боженци.


Благодарим за отделеното време
За нас е много важно да знаем вашата оценка за сайта. Ще се радваме да прочетем вашите коментари и препоръки, както позитивни, така и негативни.

Вашето впечатление от сайта:
Изобщо не ми харесва Много ми харесва

Коментари и препоръки:


Вие сте:


Ако желаете да се свържем с вас, моля, напишете вашия E-mail или телефон за връзка:
Изпрати
Вашият отзив беше изпратен успешно.
Благодарим за отделеното време.
Затвори
Докладвай за проблем с тази обява
затвори
Благодарим ви за проявената инициатива.
Моля, опишете накратко за какво докладвате:
изпрати
Докладвай тази обява
затвори

Съобщението е изпратено успешно.
Благодарим ви за отделеното време.
Изпрати на приятел
затвори
Вашите имена

Вашият E-mail:

E-mail на получателя:

Допълнителен коментар:
изпрати
Изпрати на приятел
затвори

Съобщението е изпратено успешно.
Предложете ни забележителност
затвори
Благодарим ви за проявената инициатива.
Моля, опишете накратко забележителността, която искате да бъде добавена:
изпрати
Предложете ни забележителност
затвори

Съобщението е изпратено успешно.
Благодарим ви за отделеното време.
Затвори